Strona główna
Przeczytaj
Aktualny numer

 
Informator Spółdzielczy LWSM nr 06/2005 (108)

Remont tu, remont tam
 
Największe inwestycje w postaci ociepleń budynków i wymiany dźwigów osobowych w wieżowcach nasza Spółdzielnia ma już generalnie za sobą. Nie znaczy to jednak, że ekipy remontowe zniknęły z naszych osiedli. W wielu miejscach wciąż trwają różnorakie prace remontowe, a z zestawienia przygotowanego przez nasz Dział Przygotowania i Realizacji Remontów wynika, że plan robót jest realizowany zgodnie z założeniami.

Do 20 października w stu procentach wykonano remonty dachów. Trzy na osiedlu Wojska Polskiego I, dziewięć na osiedlu Wojska Polskiego II i dwa na osiedlu 1000-lecia PP. 

Zrealizowano również zaplanowane na ten rok remont balkonów w czterech budynkach i remont wiatrołapów w pięciu budynkach na os. Wojska Polskiego II.

Wykonano również osiem projektów instalacji gazu (7 dla os. Wojska Polskiego I i 1 dla os. Pocztowa).

Z kolei na os. 1000-lecia PP w czterech budynkach dokonano remontu instalacji elektrycznej.
Prace te były wstępem do realizacji zasadniczego planu czyli malowania klatek schodowych i pomieszczeń piwnicznych.

W końcowej fazie jest wymiana drzwi wejściowych do budynków na os. Wojska Polskiego I i os. Wojska Polskiego II.

Kończą się również prace związane z remontem elewacji. Zakres robót budowlanych to likwidacja szarych i zielonych wykwitów na elewacjach budynków, remonty balkonów – loggii i malowanie (pięć budynków na os. Wojska Polskiego II). Rozpoczęte w 2004 roku prace renowacyjne elewacji budynków są kontynuowane. W pierwszej kolejności są wykonywane remonty w budynkach, gdzie uszkodzenia tynków i przecieki do mieszkań były najbardziej dokuczliwe dla naszych mieszkańców. Na os. Pocztowa remontem objęte zostały elewacje garaży. Ich stan w porównaniu z odnowionymi budynkami jest niezadowalający i prace te zostaną wykonane w listopadzie br.

W siedmiu budynkach wykonano izolację ścian fundamentowych (3 na os. 1000-lecia PP i 4 na os. Pocztowa). W przypadkach koniecznych wykonano drenaż, a wszędzie wykonane zostały opaski przy budynkach.

Zgodnie z planem wykonano malowanie klatek schodowych (w pięciu budynkach na os. Wojska Polskiego II i pięciu na os. 1000-lecia PP).

Sukcesywnie wymieniane są instalacje wewnętrzne zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacji sanitarnej. Instalację zimnej wody remontowano w 21 budynkach (5 – os. Wojska Polskiego I, 8 – os. Wojska Polskiego II, 8 – os. 1000-lecia PP), a instalację kanalizacyjną w 25 (5 – os. Wojska Polskiego I, 8 – Wojska Polskiego II, 8 – os. 1000-lecia PP, 4 – os. Pocztowa).

W czterech budynkach remontowi poddano instalację gazową (3 – os. Wojska Polskiego I, 1 – os. Pocztowa).

Mieszkańcy osiedla Pocztowa doczekali się remontu nawierzchni drogi, który został wykonany po uprzedniej inwestycji ZG Zabrze - ułożenia kolektora gazowego i wymiany przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych.

W toku są z kolei roboty związane z dojazdem do jednego z placyków gospodarczych na os. Szczygłowice.

Humory powinny się poprawić również pieszym, bowiem w 14 miejscach zakończono, bądź prowadzi się remonty chodników. Cztery lokalizacje znajdują się na os. Wojska Polskiego I i dziewięć na os. 1000-lecia PP.

Planując wszelakie prace, trudno nie zauważyć potrzeb kierowców. Na osiedlu Wojska Polskiego I jest w opracowaniu projekt organizacji ruchu dla nowej lokalizacji parkingu na ul. Armii Krajowej z realizacją w roku 2006. Zakładamy, że kilkadziesiąt miejsc parkingowych w zdecydowany sposób poprawi komfort naszym zmotoryzowanym mieszkańcom. To dla nich w czterech miejscach już wykonano remont miejsc postojowych (os. Wojska Polskiego II). 

Wyremontowano 15 placyków gospodarczych (1 – os. Wojska Polskiego I, 7 – os. 1000-lecia PP, 1 – os. Szczygłowice, 6 – os. Pocztowa).

Kontynuowany jest plan modernizacji terenów zielonych rozpoczęty w 2004 roku. Na osiedlu 1000-lecia PP zagospodarowano tereny zielone wokół trzech budynków.Oszczędzajmy, ale nie za wszelką cenę
Sezon na grzyby...

Tytułowe grzyby to nie kurki, podgrzybki czy kozaki, a zmora wielu lokatorów. Mowa oczywiście o grzybach wyhodowanych przez nas samych na ścianach naszych mieszkań wskutek zaniedbań związanych z odpowiednim wietrzeniem pomieszczeń w czasie zimy.
 
Zdarza się, że w mieszkaniu mamy wilgoć. Na szybach skrapla się para, zaś z czasem na ścianie pojawia się niebezpieczny grzyb. To nic innego, jak efekt złego wietrzenia naszych mieszkań bądź całkowity jego brak. Powodem takiego stanu rzeczy jest chęć zaoszczędzenia na opłatach za centralne ogrzewanie. Nie otwieramy zimą okien w obawie przed utratą ciepła z mieszkania. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się obniżyć koszty związane z ogrzaniem pomieszczeń. Drodzy Czytelnicy, nie dajmy się zwariować. Pamiętajmy o tym, że zimą należy wietrzyć mieszkanie nie tylko po to, by ustrzec się grzyba na ścianie, ale również dlatego, że nasz organizm tego potrzebuje.

Musimy sobie uświadomić, że jeżeli nie wietrzymy naszych mieszkań, to jednocześnie zakręcamy sobie „kurek” z tlenem, który jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania.

Nie oszukujmy sami siebie i pamiętajmy, że szczególnie w okresie zimowym należy zadbać o to, by w naszych mieszkaniach odbywała się prawidłowa wentylacja. Wietrzmy zatem nasze „cztery kąty” krótko, ale intensywnie. Nie uszczelniajmy nadmiernie okien i drzwi. Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych. Pamiętając o tym ograniczymy do minimum powstanie w naszym mieszkaniu niebezpiecznego dla zdrowia grzyba, a nasze samopoczucie również ulegnie poprawie.Górnośląska Spółka Gazownicza
Przypomina i ostrzega

Górnośląska Spółka Gazownictwa przypomina, że prawo do nakładania i zrywania plomb na układach pomiarowych zużyć gazu zamontowanych na instalacjach doprowadzających gaz do mieszkań, posiada jedynie dostawca gazu, a plomb legalizacyjnych – Okręgowy Urząd Miar. Zerwania lub naruszenia plomb przez osoby nieuprawnione będą traktowane jako ingerencja w układ pomiarowy z wszelkimi sankcjami wynikającymi z Taryfy dla Paliw Gazowych zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.Droższe ciepło

Od 1 października o 12 % wzrosły ceny energii cieplnej stosowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju.

Podwyżka cen spowoduje wzrost kosztów za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody, jednak zaliczki z tego tytułu wnoszone w opłatach miesięcznych za używanie lokalu mieszkalnego pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Utrzymanie zaliczki na poziomie 2,55 zł za metr kwadratowy na miesiąc jest możliwe dzięki efektom wdrażanego od kilku lat programu termomodernizacji budynków. Opomiarowanie,
zamontowanie podzielników kosztów, ocieplenie elewacji i docieplenia stropodachów spowodowały, że zaliczka na wspomnianym wyżej poziomie utrzymuje się od sezonu 1999/2000.

W związku ze wzrostem kosztów przy nie zmienionych zaliczkach należy się spodziewać mniejszych zwrotów lub większych opłat wynikających z rozliczeń za sezon grzewczy
2005/2006.

Pomimo tego, że kwota pobieranej zaliczki nie ulegnie zmianie, każdy lokator może wystąpić do Zarządu naszej Spółdzielni o ustalenie indywidualnej stawki, zarówno wyższej, jak i niższej od ogólnie stosowanej.Okradają nie tylko mieszkania

W poprzednim wydaniu „Informatora Spółdzielczego” ostrzegaliśmy przed obcymi osobami kręcącymi się po naszych klatkach schodowych. Dzisiaj wracamy do tematu, bowiem odnotowaliśmy kolejny akt wandalizmu połączony z kradzieżą.

Do kradzieży instalacji elektrycznej doszło nie tak dawno w piwnicy budynku przy ul. Mieszka I 23. Nieco wcześniej do podobnego zdarzenia doszło na tej samej ulicy w blokach numer 17 i 19. Niewykluczone, że to ta sama osoba dopuściła się tego czynu.

Uczulamy zatem po raz kolejny lokatorów, by nie wpuszczać do budynku postronnych osób, a gdy już ktoś taki pokona barierę w postaci domofonu to zwróćmy uwagę z jakimi zamiarami odwiedza on naszą klatkę schodową.

Będąc czujnym możemy ustrzec siebie bądź sąsiada przed złodziejem lub nie dopuścić do różnego rodzaju aktów wandalizmu.Ulga remontowa obowiązuje do końca bieżącego roku
Zasady odliczeń

Kończąca się w bieżącym roku ulga remontowa pozwala nam w tym roku ponieść wydatki i odliczyć 19 procent od podatku, nawet jeśli w latach 2003 i 2004 nie wydaliśmy na remonty ani złotówki.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba wydać co najmniej 567 zł w ciągu trzech lat (2003-2005).

Owe 19 procent odnosi się do wysokości limitów określonych w ustawie na lata 2003, 2004 i 2005, co oznacza, że:

- remontując budynek odliczymy od podatku nie więcej jak 5670 zł (kwota ta odpowiada wydatkom w kwocie 29.842 zł),
 - remontując mieszkanie możemy odliczyć najwyżej 4725 zł (co odpowiada wydatkom w wysokości 24.868 zł).

Należy pamiętać o tym, że wpłacając na fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty, korzystamy z limitu jak na remont domu.

Limity można podwyższać o odliczenie od podatku wydatków na remont i modernizację instalacji gazowej i czujników gazu, ale nie więcej niż o 945 zł (co odpowiada wydatkom w wysokości 4973 zł).

Pamiętajmy, że limitów nie można sumować, ale w ramach jednego limitu można remontować kilka domów i mieszkań.

Ulga dotyczy tylko tych remontowanych domów i mieszkań, do których mamy tytuł prawny. Ważne jest również to, że małżeństwo korzysta z jednego limitu ulgi remontowej.

Wydatki na remont muszą być udokumentowane fakturami VAT, natomiast wpłaty na fundusz remontowy należy potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem o wpłatach.

Ulga remontowa obejmuje wydatki na farby, glazurę, panele podłogowe, ale nie można odliczyć kosztów związanych z zakupem narzędzi (np. pędzli, wiertarki).Umieszczono na stronie za zgodą wydawcy: LWSM w Knurowie


 
Do góry
Copyright © 2000-2018 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone