Strona główna
Przeczytaj
Aktualny numer

 
Informator Spółdzielczy LWSM nr 09/2003 (92)

Międzynarodowy turniej piłkarski.
Powtórka z turnieju halowego - WP I znów triumfuje


Miano najlepszej drużyny piłkarskiej 2003 roku reprezentującej zasoby knurowskiej LWSM bezwzględnie należy się zespołowi z osiedla Wojska Polskiego I. Przed kilkoma miesiącami drużyna ta triumfowała w turnieju halowym, natomiast nie tak dawno potwierdziła swe wysokie piłkarskie umiejętności na dużym boisku.

Reprezentacja Wojska Polskiego I w drodze do kolejnego turniejowego zwycięstwa stoczyła trzy mecze. W eliminacjach pokonała swych kolegów z osiedla Szczygłowice 2:0 i ekipę z osiedla Pocztowa 6:0. W finale na późniejszych triumfatorów czekała drużyna reprezentująca osiedle Wojska Polskiego II. Ambicji i woli zwycięstwa nie zabrakło żadnemu z zawodników, jednak z wygranej cieszyli się mieszkańcy WP I pokonując rywala 2:0.

Najlepszy zespół turnieju odniósł zatem komplet zwycięstw. Mało tego. Zespół z Wojska Polskiego I w trzech meczach strzelił rywalom aż 10 bramek, nie tracąc ani jednej.

Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Janusz Lisoski, Adam Tąpała, Wojciech Juszczyk, Piotr Kaniowski, Krzysztof Włodarczyk, Rafał Pancerz, Tomasz Dura, Kamil Kudrycki, Paweł Rozumek, Karol Rozumek, Wojciech Rozumek, Paweł Włodarczyk, Jerzy Zagórski, Marian Olejnik, Kamil Domagała, Rafał Kowalewski, Patryk Krawczyk, Łukasz Sitarski, Adam Pasoń.

Porównując występ reprezentacji Wojska Polskiego II w turnieju halowym i na otwartym boisku, można stwierdzić, że drużyna ta zdecydowanie lepiej radzi sobie na świeżym powietrzu. W rozgrywkach halowych WP II zajęło ostatnie miejsce, natomiast na dużym boisku ta sama drużyna dotarła do finału. W jedynym meczu eliminacyjnym WP II pokonało osiedle 1000-lecia 2:1. Przegrani z tego pojedynku wystąpili w meczu o III miejsce pokonując Szczygłowice 3:2.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Patryk Pietraiczyk ze Szczygłowic, miano najlepszego bramkarza przypadło Dariuszowi Tomczakowi (WP II), królem strzelców został Rafał Pancerz (WP I), a najstarszym uczestnikiem piłkarskich zmagań był Janusz Lisoski (WP I).

W kadrze wicemistrza turnieju - reprezentacji Wojska Polskiego II znaleźli się: Łukasz Słowiński, Dariusz Tomczak, Mateusz Duda, Piotr Pankiewicz, Damian Szymanek, Piotr Mazur, Grzegorz Pluta, Krystian Kusiak, Adam Szymański, Hubert Dąbek, Łukasz Pile, Łukasz Sporna, Piotr Karwowski, Damian Paczkowski, Łukasz Mazur, Piotr Szymański, Mieczysław Gołąb.


Woda nie zdrożeje
Wierzyć, czy nie wierzyć?

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które zaopatruje w wodę sporą część śląskiej aglomeracji, zapowiedziało, że nie podniesie cen wody co najmniej do końca 2004 r. To wręcz niewiarygodne postanowienie będzie możliwe dzięki programowi naprawczemu, który przyniósł obniżkę kosztów i prawdopodobnie przywrócił firmie rentowność.

Jak się okazuje, od podwyżki cen wody odwodzi także działająca na rynku, coraz silniejsza, konkurencja. Przykładem może tu służyć miasto Jastrzębie Zdrój, które od ubiegłego roku
korzysta z wody importowanej z Czech. Możliwe to jest dzięki specjalnie wybudowanemu rurociągowi.

Zapoznając się z decyzją Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów o niepodnoszeniu hurtowych cen wody, musimy pamiętać o tym, że klientami GPW są nie finalni odbiorcy, lecz przedsiębiorstwa dostarczające wodę mieszkańcom poszczególnych miejscowości. To, że one będą płacić za wodę starą cenę, nie musi oznaczać, że podwyżki nie dotkną odbiorców indywidualnych.

Jak to zwykle bywa w tego typu przypadkach, czas pokaże, czy za popularny kubik wody zapłacimy więcej, czy też nie.


Telefon: 303 5 303
Sposób na złodziei prądu

Strzałem w przysłowiową dziesiątkę okazał się pomysł Górnośląskiego Zakładu Elektro- energetycznego na walkę ze złodziejami prądu. Dzięki uruchomieniu specjalnego telefonu antykradzieżowego, od lipca br. udało się ujawnić aż 300 przypadków kradzieży prądu. Złodziejami byli zarówno odbiorcy indywidualni jak i firmy.

GZE z powodu kradzieży prądu traci rocznie od 50 do 80 min zł. Ale nie chodzi tylko o pieniądze. Telefon antykradzieżowy (303 5 303) i wszystkie inne kontrole mają przede wszystkim zapobiegać nieszczęściom. W wielu bowiem przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji w budynku. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów.

Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny gwarantuje anonimowość wszystkim, którzy zadzwonią i poinformują o kradzieży prądu. W tym miejscu warto przypomnieć, że złodziejom grożą wysokie kary pieniężne.


Zalanie w wyniku głupoty

Nie tak dawno znów odnotowaliśmy akt wandalizmu, który doprowadził do zalania klatki schodowej. Wandale tym razem skradli odpowietrznik z instalacji centralnego ogrzewania w budynku przy ul. Kapelanów Wojskowych - wspomniane zalanie klatki schodowej.


Roboty przy ul. Mieszka

Co pewien czas na naszych łamach piszemy o kolejnych pracach mających na celu poprawę estetyki wokół naszych bloków. Tym razem odwiedziliśmy plac w sąsiedztwie bloku przy ul. Mieszka I 7. Trwają tam m.in. prace przy wydzieleniu i budowie nowych chodników oraz małego placu zabaw dla najmłodszych.


W oczekiwaniu na rozliczenie CO

Za nami kolejny okres rozliczeń za zużytą energię cieplną. Już przed rokiem wielu z nas cieszyło się z faktu, że dzięki staraniom naszej Spółdzielni i wykonanym pracom ociepleniowym, zdołaliśmy zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Nie inaczej będzie i tym razem, a radość z nadpłaty za centralne ogrzewanie powinna zagościć w jeszcze większej ilości rodzin. Dlaczego? Ano dlatego, że przed minionym okresem grzewczym na naszych osiedlach ocieplone zostały kolejne budynki.


PIT. Zmiany
Rozstanie z ulgami


W wyniku uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2004 r. znikną prawie wszystkie ulgi i odliczenia, dzięki którym do tej pory podatnik mógł trochę zaoszczędzić na podatku.

Z ustawy zostaną wykreślone dwa obszerne przepisy zawierające odliczenia (art. 27a i 27c). Mimo to wszystkich ucieszy to, że z ulgi na remont i modernizację będzie można korzystać jeszcze przez dwa lata od wejścia w życie zmian. Zgodnie z nowelizacją podatnicy, którzy
w 2003 r. odliczali od podatku wydatki związane z remontem lub modernizacją, a odliczenie to nie znalazła pokrycia w podatku za 2003 r., zachowują prawo do ich odliczania od podatku w latach następnych, aż do całkowitego ich odliczenia.

Po drugie, wydatki spełniające wymogi obowiązującej obecnie ulgi na remont i modernizację, a poniesione w latach 2004-2005, będą podlegały odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych obecnie. To oznacza, że podatnicy będą mogli skorzystać nie tylko z ulgi rozpoczętej w tym roku w ramach trzyletniego limitu. Z przepisów wynika, że odliczać będzie można również za rok 2004 czy nawet dokonując remontu dopiero w 2005 r.


Umieszczono na stronie za zgodą wydawcy: LWSM w Knurowie


 
Do góry
Copyright © 2000-2018 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone