Strona główna
Przeczytaj
Aktualny numer

 
Informator Spółdzielczy LWSM nr 01/2003 (84)

Było "oczko wodne", będzie plac zabaw

Od ładnych kilku lat na każdym zebraniu członków Spółdzielni apelowano o uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół tzw. „oczka wodnego". Mowa tu o terenie w sąsiedztwie ulicy Szarych Szeregów na osiedlu Wojska Polskiego I, gdzie pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto długo oczekiwane prace.

Obecnie zdarza się, że mieszkańcy pobliskich bloków "tęsknią" za zlikwidowaną górką, z której ich pociechy zjeżdżały na sankach, jednak już niebawem powstanie tam urozmaicony plac zabaw z estetycznymi alejkami spacerowymi. Oprócz spacerowiczów i dzieci, chętnie zapewne w to miejsce zaglądać będą zwolennicy jazdy na rowerze i deskorolce. Dla tych ostatnich zostanie zbudowana trasa wraz z rolkowiskiem.


Termostat na "gwiazdce", a kaloryfer grzeje


Jeżeli nie są zachowane odpowiednie wymogi, zdarza się, że termostat w takiej pozycji automatycznie się włączy.

Tytułowe stwierdzenie może wydać się dziwne, jednak zdarza się, że termostat jest ustawiony na "gwiazdce", a kaloryfer wciąż grzeje. W niektórych przypadkach nie oznacza to wcale, że termostat jest uszkodzony. Kiedy zatem może dojść do wspomnianej sytuacji? Na pewno zaobserwujemy tego typu działanie, gdy termostat ustawimy na "gwiazdce", a zimne powietrze w czasie wietrzenia mieszkania będzie bezpośrednio wpadać na termostat.

Opisana sytuacja nie zwalnia nas z obowiązku wietrzenia naszych mieszkań. Wprost przeciwnie. Zalecamy wietrzenie mieszkań, jednak z drugiej strony prosimy zwracać uwagę na to, by mroźne powietrze nie przedostawało się w bezpośrednie sąsiedztwo termostatu. Wtedy na pewno unikniemy sytuacji, gdy kaloryfer będzie nam ogrzewał mieszkanie w najmniej oczekiwanym momencie.Prawo autorskie, a telewizja kablowa

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim spowodowała ogromne zamieszanie na rynku telewizji kablowej. Zdarzają się przypadki, że niektórzy operatorzy natychmiast zaprzestali retransmisji kilku, a nawet kilkunastu programów włosko- czy też niemieckojęzycznych. W wielu sieciach kablowych zamiast ulubionych programów abonenci mogą przeczytać informację, że to wszystko przez nowelizację ustawy o prawie autorskim. Owa nowelizacja wzbudza sporo zastrzeżeń, a rzecznik praw obywatelskich kierując nowelę do Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że narusza ona Konstytucję RP. - Chodzi o artykuł 2 Konstytucji, który mówi, że Polska jest państwem prawa. Chodzi o brak odpowiednio długiego okresu między opublikowaniem ustawy, a wejściem jej zapisów w życie. Operatorzy kablówek mieli na przygotowanie się do zmiany tylko 34 dni, w czasie których dodatkowo wypadały święta i nie mogli dostosować się do wprowadzenia nowych przepisów - argumentuje prof. Andrzej Zoll.

Nowelizacja prawa autorskiego nakłada na operatorów telewizji kablowej obowiązek zawarcia umów z zagranicznymi nadawcami. W ten sposób Sejm - uchwalając pod koniec listopada ub. roku zmiany w ustawie prawo autorskie i prawach pokrewnych - zlikwidował licencje, dzięki którym kablówki mogły nadawać za opłatą wszystkie ogólnodostępne kanały telewizyjne. Nie potrzebowały do tego osobnej umowy ani z nadawcą, ani z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Czy knurowianie również odczuli zamieszanie spowodowane nowelizacją prawa autorskiego? - Naszych abonentów nie dotknęły jeszcze żadne nieprzyjemne skutki tej ustawy - informują przedstawiciele Alma-SAT. - Nasza firma jest członkiem Stowarzyszenia Kablowców Polskich w Łodzi i zgodnie z zaleceniami tej organizacji nadajemy do tej pory wszystkie te programy, które były w naszej ofercie pod koniec ubiegłego roku. Nie oznacza to jednak, że nie będzie u nas żadnych zmian. Owszem będę, jednak postaramy sieje tak przeprowadzić, by nasz abonent na tym nie ucierpiał. Możemy zapewnić, że nasza oferta programowa wciąż będzie atrakcyjna, a nasze działania będą zmierzać do jeszcze szerszego "wachlarza programów polskojęzycznych.

Nieco inna sytuacja panuje w drugiej firmie działającej na terenie Knurowa. - Po tym, jak dowiedzieliśmy się, ze konieczne jest podpisanie umów z zagranicznymi nadawcami, rozesłaliśmy do nich zapytania odnośnie tego problemu - słyszymy z ust przedstawiciela firmy Waldex. - Dziś wiemy już, ze w naszych warunkach ze względów finansowych nie ma szans na podpisanie umów z wieloma stacjami niemieckimi. Tym samym w naszej ofercie nie ma już programów Sat 1 i MDR. Te programy zastąpiliśmy polskim TVN 24. Nie nadajemy również MTV, natomiast w zamian oferujemy m.in. VIVA Polska. W najbliższym czasie nastąpią zapewne kolejne zmiany. Obecnie staramy się włączyć do naszej oferty takie programy jak: BBC World, Hallmark, Romantica, La Cinema i Polsat Sport.

Jak widać, operatorzy sieci telewizji kablowych są obecnie bezsilni wobec nowego prawa autorskiego, jednak wszystko wskazuje na to, że abonenci i tak powinni być zadowoleni z oferty "kablówek".Z prac Zarządu...


W czasie trzech ostatnich ubiegłorocznych posiedzeń. Zarząd podjął jedenaście uchwał. Dotyczyły one m.in.:
- przyjęcia i wykluczenia z rejestru członków Spółdzielni,
- uchwalenia zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych w Spółdzielni,
- przejęcia projektu planów finansowo-gospodarczych na rok 2003,
- przyjęcia projektu zmian opłat czynszowych za lokale mieszkalne i lokale użytkowe w 2003 r.,
- projektu zmian opłat za dostawę centralnego ogrzewania dla lokali nieopomiarowanych.

Zarząd rozpatrzył wnioski członków Spółdzielni dotyczące spłaty zaległości czynszowych. Zapoznano się również z protokołami z posiedzeń Rad Osiedlowych. ... i Rady nadzorczej

W programie grudniowego posiedzenia znalazły się następujące punkty:
- przyjęcia planów gospodarczo-finansowych na rok 2003,
- zmiany opłat za używanie spółdzielczych lokali mieszkaniowych i użytkowych,
- zmiany stawki opłat za centralne ogrzewanie dla lokali nieopomiarowanych,
- wyrażenie opinii do stanowiska Zarządu Spółdzielni w sprawie zaliczania piwnic i innych pomieszczeń użytkowych do powierzchni wspólnych.

Ponadto Rada Nadzorcza podjęła decyzję o odstąpieniu od naliczania odsetek ustawowych od spłaconych zaległości czynszowych.

nr 01/2003 (84) - strona 3 (210 KB)
nr 01/2003 (84) - strona 4 (190 KB)
nr 01/2003 (84) - strona 5 (230 KB)
nr 01/2003 (84) - strona 6 (290 KB)


Umieszczono na stronie za zgodą wydawcy: LWSM w Knurowie


 
Do góry
Copyright © 2000-2018 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone